Business Agility Institute у співпраці зі Scrum Alliance запустили аналіз молодої професії аджайл-коучів. З жовтня по грудень 2020 року 681 аджайл-коуч із 56 країн брали участь в опитуванні про свою роботу в коучингу та інших областях, пов’язаних з аджайлом. Це широка вибірка коучів, у якій брали участь фахівці зі всіх рівнів організацій, від коучів однієї команди до бізнес-коучів. Більш ніж 50% учасників опитування працювали у США, Індії й Великобританії.

Респонденти

1. Керівництво перешкоджає впроваджувати аджайл

Це найбільш розповсюджена проблема, про яку говорять аджайл-коучі. Причин безліч: брак бай-іну й підтримки, опір змінам, спосіб мислення, що перешкоджає гнучкості, вкоріненість у старих стилях управління, брак розуміння та рівності між аджайл-командами та керівництвом.

Були й інші нюанси, на кшталт такого, коли лідери розглядають аджайл як щось що має застосовуватися лише на працівниках, безвідносно до них самих. Начебто аджайл має застосовуватися в командах, але не в керівних ланках.

Або конкуруючі пріоритети. Наприклад, гостра потреба контролювати усе, що відбувається, що суттєво знижує якість і швидкість аджайл-трансформації в організації й команді. Адже де більше контролю, там менше можливостей для самоорганізації та творчості. Де більше контролю, там меншою є мотивація команд. А це — основоположні камені аджайлу.

Рішення: лідерам, менеджерам і всій “верхівці”, що приймає рішення, слід заглибитись у зміст аджайлу. Для цього існують професійні тренінги Scrum.org Scaled Professional Scrum — Nexus (про скрам у масштабуванні) і Professional Scrum Master (про те, як працювати зі скрам-командами й керувати ними).

А також Professional Agile Leadership – про аджайл-лідерство

2. Небажання відмовлятися від бюрократії, застарілої культури та способу мислення

Коли аджайл-коучам доводиться весь час боротися з бюрократизованими структурами, культурою і способом мислення, це зовсім не допомагає впроваджувати гнучкість.

Зовсім важко доводиться, коли невідпрацьований бюрократизм та ще й об’єднується зі спротивом новому від поціновувачів старих правил. Особливо коли ці поціновувачі сидять на керівних посадах.

Рішення: починайте аджайл-трансформацію згори. Навчайте керівників, залучайте їх до “гри”, від початку демонструйте їхню важливу роль в аджайл-трансформації. Використовуйте підтримку тих, хто вже грає на вашому боці — залучайте їх до фасилітацій разом зі скептиками.

Спробуйте практичні інструменти Management 3.0

Вони цікаві, ефективні, а ще їх можна починати застосовувати в команді зразу після тренінгу.

Щойно з’являться перші успіхи, скептиків стане менше.

3. Брак розуміння аджайлу

Коли члени організації не розуміють, що таке аджайл, нащо його впроваджувати, як це робиться, хто взагалі такий цей аджайл-коуч і чого він від нас хоче… Це складно.

Коли цього не розуміє менеджмент організації… Це вдвічі складніше.

Рішення: навчайте всіх в організації, від лідерів і менеджерів до членів команд. Чим краще всі в організації розуміють зміст, цілі та принципи аджайл-трансформації, тим вона проходить швидше і легше.

Для початку слід проводити базові тренінги, які допоможуть учасникам зрозуміти загальні принципи та цілі скраму й аджайлу:

  • Scrum Core 2.0 (ази скраму й аджайлу за 3 вечори);
  • Scrum Injection (базовий скрам за 1 день);
  • Scrum Intensive (поглиблений дводенний базовий тренінг зі скраму)
Professional Scrum Master (сертифікаційний тренінг Scrum.org, з якого добре починати вивчати скрам).

4. Віддалена робота й COVID-19

COVID-19 боляче вдарив по аджайл-коучингу. Через необхідність у віддаленій роботі багато організацій поки відмовляються від послуг консультантів, відкладаючи такі зміни, як аджайл-трансформація, до кращих часів. З деякими командами стало складно співпрацювати через різницю в часі. І взагалі, працювати з командами онлайн складніше: контакт гірший, результати слабші.

Відсоток зайнятих

Для демонстрації, крім PowerPoint, є чудові інструменти Miro й Mural.

Якщо потрібно надати учасникам тренінгу додаткові інструменти, ми надсилаємо їх поштою.

Як результат, в онлайні ми отримали ту ж ефективність, що й раніше офлайн. Сертифікаційні тести складає навіть більше 80% учасників. Наприклад, після тренінгу Костянтина Разумовського Professional Scrum + Kanban 6 із 7 членів групи здобули сертифікати PSK за перший тиждень.

До речі. Саме тренінг PSK варто прослухати, якщо потрібно покращити свої навички відстеження ефективності в цифрах: велика його частина присвячена метрикам контролю ефективності команди.

Успіху в трансформаціях!