Як компаніям, які потребують аджайл-коучів, знайти і винайняти достатньо доброго фахівця? За якими критеріями оцінювати? Які сертифікації розглядати як вартісні? З якої ставки розпочинати торг? І як вже після найму оцінити, наскільки добре справляються ваші аджайл-коучі?

У молодій професії аджайл-коучів гостро відчувається нестача статистики. І ми підготували для вас 7 корисних висновків з багатонаціонального опитування, проведеного Scrum Alliance спільно з Business Agility Institute, і доповнили їх власним досвідом BrainRain, що може бути корисним для hr-ів та аджайл-коучів в Україні та інших країнах Східної Європи.

Почнемо з професії аджайл-коуча.

Хто такий аджайл-коуч

Аджайл-коуч допомагає організаціям, командам і особистостям втілювати в життя аджайльні практики й методи, цінності та спосіб мислення. Мета аджайл-коуча — виховувати ефективніші, прозоріші та згуртованіші команди, досягаючи, зрештою, кращих висновків, рішень і продуктів або послуг.

Аджайл-коучі давно вже відповідають не лише за допомогу технологічним командам, вони також допомагають компанії прийняти аджайл як спосіб культурного зростання.

Аджайл-коуч не є адвокатом однієї конкретної методики перед іншою. Натомість, він допомагає людям, командам і організації працювати краще, швидше і з меншою кількістю ризиків.

Висновок №1. Переважна більшість людей, які вважають себе аджайл-коучами, не мають високорівневих сертифікатів з аджайлу та коучингу

Високорівневі сертифікати — ті, здобуття яких вимагає серйозної демонстрації компетентності та досвіду. Серед таких — Scrum Alliance CTC або CEC, ICAgile ICE-AC, International Coach Federation MCC або ScaledAgile SPCT, Scrum.org PSM II и PSPO II.

Реєструйтеся на сертифікаційний тренінг PSM II
Кількість у процентах

Висновок №2. Коучі з однаковим досвідом і сертифікаціями заробляють менше в компаніях, що лише починають розвиватися в аджайлі, ніж у тих, які вже мають досвід гнучких методологій

Ми виявили дивовижну залежність між повідомленим рівнем доходу та досвідом компанії в аджайлі. Компанії з досвідом готові платити більше, ніж компанії без нього. Можна розглядати це як комплімент аджайлу 🙂

Висновок №3. Досвідчених коучів і тих, хто має високорівневі сертифікації, частіше наймають за контрактом або на позиції консультантів, аніж у штат

На початку кар’єри (досвід роботи від 1 до 3 років) аджайл-коучі у 3,5-4,5 рази ймовірніше працюватимуть у штаті, ніж за контрактом або консультантами. Вони також утричі частіше стають коучами команд, ніж бізнесу.

Це співвідношення змінюється, коли досвід роботи наближається до шести років. Досвідчені аджайл-коучі приблизно на 50% рідше бувають штатними працівниками. Зате вони вдвічі частіше працюють бізнес-коучами (мається на увазі робота з лідерами й менеджерами, а також коучинг бізнес-функцій).

де працюють

Власники високорівневих сертифікацій удвічі частіше працюють за контрактом, ніж у штаті.

Коучі за контрактом частіше мають високорівневі сертифікації, ніж штатні (39% проти 21%), наймані консультанти — частіше мають професійні сертифікації, ніж штатні працівники. І навпаки, штатні працівники частіше володіють сертифікаціями початкового (базового) рівня, ніж консультанти й коучі за контрактом (28% проти 20% і 16% відповідно).

Існують також сильні регіональні відмінності: лише 25% австралійців і 28% шведських респондентів працюють у штаті. І навпаки, в Індії в штаті працюють 82% респондентів.

Досвід і тип занятості

Висновок №4. Більшість аджайл-коучів вкладають у навчання протягом життя

Усі коучі, які брали участь в опитуванні, повідомили, що виділяють мінімум один день на місяць на професійний розвиток.

Кількість годин
Приєднуйтеся до групи на сертифікаційний тренінг PSPO II Advanced

Майже 22% коучів повідомили, що витрачають більше, ніж 21 годину на місяць на навчання. Цікаво, що досвідчені аджайл-коучі (6 і більше років) витрачають стільки ж часу на навчання, скільки й початківці (менше 1 року). Менше за інших навчаються аджайл-коучі з середнім досвідом від одного до п’яти років.

Кількість годин

Висновок №5. Клієнти обирають коучів на основі їхнього досвіду й репутації, а також здатності надавати послуги з аджайл-коучингу й аджайл-трансформації

Відповідаючи на питання про основні причини, з яких клієнти їх наймали, коучі в першу чергу називали досвід і репутацію, а також високий попит на послуги в області аджайл-коучингу і аджайл-трансформації.

Найчастіше аджайл-коучі знаходять роботу через “сарафанне радіо”. Окрім цього, коучі-консультанти частіше працевлаштовуються через команди продажів, а штатні працівники і коучі за контрактом — через дошки оголошень і агенції.

Респонденти

Висновок №6. Аджайл-коуч тим успішніший, чим продуктивніші його учні.

Успіх аджайл-коучів частіше вимірюється на основі продуктивності їхніх учнів, ніж на основі вузьких професійних метрик.

Коучі, які вимірювали успіх результатами команд, цитували загальну командну результативність, її гнучкість та поведінку.

Коучі, які вимірювали успіх на клієнтському рівні, говорили про задоволеність клієнтів.

Цікаво, що чим масштабніша сфера впливу аджайл-коуча, тим краще він розуміє, як вимірюється його успіх. Бізнес-коучі значно краще розуміють, як вимірюється їхній вплив на організацію, ніж коучі однієї команди.

Ці матеріали ми взяли зі Звіту про стан аджайл-коучингу 2021. Якщо цікаво познайомитися зі статистикою в чистому вигляді, завантажте переклад (це безкоштовно).

А якщо хочете почитати найцінніше з нього в короткій і доступній формі, перегляньте також оці статті: