Чи може скрам-команда просто вирішити відмовитися від скраму? Вона ж самокерована, якщо вірити Скрам Гайду. Копнемо вглиб.

Відмова від скраму, згідно зі Скрам Гайдом

Ось кілька витяжок, що стосуються самоуправління і командної автономії в Скрам Гайді 2020. На жаль, жодна з них не адресується до питання про відмову від скраму напряму:

 • Сторінка 4: Адаптація ускладнюється, коли залучені люди не мають повноважень або не керують собою.
 • Сторінка 5: Ці принципи задають скрам-команді напрямок їх роботі, дій та поведінки. Прийняті рішення, вжиті кроки та спосіб використання скраму повинні підсилювати ці принципи, а не применшувати або підривати їх. 
 • Сторінка 6: [Скрам-команди] також є самокерованими, а це означає, що вони внутрішньо вирішують хто що, коли і як робить.
 • Сторінка 6: Вони структуровані та уповноважені організацією керувати власною роботою.
 • Сторінка 8: Скрам-майстер активно допомагає скрам-команді, коли вчить членів команди бути самоорганізованими та крос‐функціональними.
 • Сторінка 8: Скрам-майстер активно допомагає організації, коли спрямовує, тренує та коучить організацію при впровадженні скраму.
 • Сторінка 8: Скрам-майстер також активно допомагає організації, коли планує та консультує з питань впровадження скраму в організації.
 • Сторінка 10: [Планування спринту: Як буде виконуватись робота?] Все робиться на розсуд розробників. Ніхто не говорить їм, як перетворити елементи з беклогу продукту в ціннісні інкременти.
 • Сторінка 11: Розробники можуть обирати будь‐яку структуру та техніку для роботи до тих пір, поки їхній щоденний скрам сфокусований на прогресі досягнення цілі спринту та створює план дій на наступний робочий день. Це створює фокус і покращує самоконтроль.
 • Сторінка 13: Беклог спринту — це план, створений розробниками для самих розробників.

Скрам Гайд 2020

Враховуючи наголос Scrum Guide на розширенні можливостей та автономності скрам-команди, Стефан Волперс схиляється до думки, що вона має право відмовитися від скраму. Однак перш ніж зробити цей крок, команда має визначити кращий спосіб створення цінності для споживачів та підтримки бізнесу для організації.

Чому команди можуть розглядати відмову від скраму

Причини можуть належати до однієї з трьох категорій:

 • 1. Команда бачить кращий спосіб забезпечення цінності.

Це коли в рамках обмежень організації скрам-команда визначила більш ефективний спосіб створення цінності для клієнтів. Часто це відбувається в організаціях, що працюють на високорегульованих ринках. Або організація стикається зі структурним боргом, який неможливо вирішити в короткостроковій перспективі, що перешкоджає належному застосуванню скраму. Або ж використання скраму було доручене всім командам без винятку, а в нашій команді скрам не має сенсу з огляду на простоту її задач. (Вам не потрібен Scrum для приготування гамбургера з картоплею фрі.)

 • 2. Команда втомилася робити вигляд гнучкої.

Це коли офіційно організація практикує Scrum. Однак на практиці керівництво прислухається до ідеї автономних команд, практикуючи своєрідний скрамбат або карго-культ скраму. Втомившись від брехні, «скрам-команда» вирішує відмовитися від того, що вони ніколи не практикували.

 • 3. Члени команди не готові брати на себе більше відповідальності.

Пам’ятаєте, як Ден Пінк заявляє у своїй книзі?

«Подивіться, що мотивує інтелектуальних працівників — автономність, майстерність, мета» (тут відео про це).

Це не для всіх. Деякі члени команд просто хочуть обміняти час на гроші на звичайній роботі від 9 до 5. Їм потрібно казати, що їм робити.

Так, звичайно, ми більше хочемо бачити в своїх командах волонтерів, а не найманців. Однак Scrum не для всіх, і бажання працювати з 9 до 5 є цілком легітимним.

Ось коментар нашого слуги-лідера, досвідченого аджайліста і засновника BrainRain Богдана Місюри:

“На мою думку, скрам-команда має повне право на відмову від скраму. Мені не раз доводилося зустрічати усвідомлені, грамотні і сміливі команди, що переключалися в “канбан мод” на заданий проміжок часу. Це робилося за рішенням скрам-команди і для самої скрам-команди. Це були вірні рішення.

У той же час, траплялися і дуже зелені команди, що просто не могли зрозуміти і прийняти скрам. Він здавався їм непідйомним, тому вони хотіли позбутися його…

Тож, колеги, ретельно і чесно обговоріть між собою, з якої причини ви хочете відмовитися від скраму. Можливо, вам просто бракує трохи знань і сміливості для переходу на справжній скрам.”

Богдан Місюра

Хочете про це поговорити? Задайте питання про наболіле в нашому Telegram-каналі і отримайте підказку від авторитетного Scrum-майстра.

Або ж беріть участь у тренінгах зі скраму й аджайлу і підвищуйте свій скіл, навчаючись у крутих тренерів з усього світу.

Висновки

Скрам не проштовхують, його протягують 🙂 Цей фреймворк несе багато додаткової відповідальності, і не всім це подобається. Існують найманці, які просто хочуть обміняти час на гроші. Існують організації, що сприймають самоврядування лише на папері, але не на практиці, розчаровуючи волонтерів.

Scrum не є універсальним рішенням на шляху до гнучкості. Є сфери, де скрам — це марна трата грошей, мізків та часу. Тому відмова від Scrum заради чогось іншого, ціннішого для клієнтів, — це хороший крок. Однак відмовитися від Scrum лише через те, що його важко впровадити, важко зробити успішним, це шлях до невдачі. Тому перш ніж відмовлятися, дайте скраму гідний шанс.

Запрошуємо на тренінг з азів скраму Scrum Core 2.0

А ось так відповідає на це складне питання LinkedIn-спільнота Стефана Волперса: