З чого починається сертифікація Скрам Майстра? Для більшості — з тесту за системою однієї з двох авторитетних організацій, Scrum.org чи ScrumAlliance. Cертифікат, який можна отримати в Scrum.org, називається PSM I (Professional Scrum Master I). Шлях Скрам Майстра в ScrumAlliance починається з CSM (Certified Scrum Master).

Автор матеріалу порівнює ці два сертифікати, схиляючись до Scrum.org. Радимо прислухатися до нього: хоч в Україні ширше відома сертифікація CSM, у PSM I безліч переваг.

Дмитро Блінов, автор статті, випробував обидва методи на собі, а також дослідив форум Scrum.org.

За 13 років управління в сфері IT Дмитро встиг попрацювати з командами Сбербанку, Raiffeisen Bank і Luxoft в Росії.

Для України певні деталі відрізняються, тож ми доповнили матеріал Дмитра власними коментарями.

Яку сертифікацію Скрам Майстра потрібно обрати — PSM від Scrum.org чи CSM від Scrum Alliance?

Сертифікат PSM 1 від Scrum.org

Сертифікат CSM від ScrumAlliance

Мені був потрібен сертифікат зі скраму. Та який із них? Вони однакові? Чи якийсь кращий? Які у кожного з них плюси й мінуси? Наскільки вони відомі в наших колах? Ці питання змусили мене порівняти PSM з CSM, і зрештою я зупинився на PSM. Коротко розповім, чому я вважаю, що PSM I кращий за CSM:

  1. Вам не потрібно проходити тренінг і набирати години занять із коучем — знання оцінюватимуться тільки за результатами тесту.
  2. Тест складніший — треба відповісти як мінімум на 68 питань з 80 за 60 хвилин. Це важче, ніж CSM, де правильних відповідей має бути 24 з 35 за ті ж 60 хвилин. Із PSM можна повніше оцінити, наскільки глибокими є ваші знання зі скраму.
  3. Навчання заточене під індустрію розробки софту.
  4. 10 з 19 років свого існування CSM був не більше, ніж сертифікатом про участь у тренінгу.

Нижче ми представимо більш детальну таблицю, де за різними критеріями порівнюються два методи сертифікації.

Додаткові аргументи на користь PSM можете розглянути у гілці спілкування «PSM проти CSM» на форумі Scrum.org:

1. PSM=CSM: Як фахівець, який пройшов обидві сертифікації, впевнено заявляю, що між ними немає різниці.

2. PSM ≥ CSM: PSM точно користується не меншою повагою, ніж CSM. Має значення також і те, що за ціною одного тренінгу Scrum Alliance (від $800 в Україні) можна зробити мінімум 10 спроб на PSM I від Scrum.org ($150/2 спроби) чи пройти тренінг і скласти тест PSM I (близько $600), зекономивши $200 на морозиво.

3. PSM>CSM:

3.1 PSM краща, адже так кажуть багато людей, що пройшли обидві сертифікації.

3.2 На жаль, скрам не всюди однаковий. Посібники Scrum Core (Scrum Alliance) і Scrum Guide (Scrum.org) суттєво різняться. Ми вважаємо Scrum Guide першоджерелом знань, адже він розроблений і підтримується творцями Скраму, Кеном Швабером і Джефом Сазерлендом. Що ж стосується сертифікації, то CSM — лише тінь PSM I. CSM можна порівняти скоріше з PSF (Professional Scrum Foundations). А PSM — це вже вищий рівень. До того ж, тест CSM важко не скласти, тоді як PSM I нелегко скласти.

3.3 Як власник сертифікатів CSM, CSPO, CSP, SPC, CLKF, ICP-ATF, PSM I, я стверджую, що PSM>CSM.

3.4 Я склав тести CSP, CSM, CSPO і PSM I і певен, що оцінка за Scrum.org значно краще визначає знання скраму, ніж результати тренінгів CSM/CSPO. Готуючись до PSM, я багато дізнався про те, що не цілком розумів після тренінгів CSM/CSPO. За програмою тренінгів, мій рейтинг виглядає так: CSPO<CSM<PSMI<CSP. Також слід звернути увагу на те, які навчальні групи доступні у вашому регіоні — вони можуть сильно відрізнятися між собою. Сертифікація Scrum Alliance має попит у СШA, тоді як Scrum.org ширше представлена в Європі.

Зрозуміти цінність кожної сертифікації можна за такими параметрами:

  • як оцінюється компетенція/знання предмету;
  • наскільки суворе тестування;
  • скільки видано сертифікатів;
  • скільки коштує програма сертифікації;
  • наскільки ймовірно, що некомпетентна людина зможе її скласти;
  • і багато інших.

Сертифікація Скрам Майстра: PSM VS CSM

Організація Scrum.org ScrumAlliance.org
Рік заснування У 2009 Кен Швабер, співзасновник Scrum, пішов зі ScrumAlliance і створив Scrum.org У 2001 Кен Швабер заснував ScrumAlliance разом із Майком Коном і Естер Дербі
Місія Розвивати програмування як професію Змінити роботу як таку
На яку індустрію орієнтована Орієнтована на сферу розробки програм Виводить скрам за межі розробки
Коли почала проводити сертифікації 2009 2002
Сертифікація PSM I CSM
Навчальні матеріали Безкоштовно доступні: офіційний посібник Scrum Guide (українською тут), Open Assessment (40 актуальних питань тесту) та розділ з корисними ресурсами на Scrum.org Тільки план курсу
Живе відвідування НЕ обов’язкове, хоча є офіційні тренінги. Сертифікація відділена від тренінгу — вона підтверджує знання скраму, а не відвідування тренінгу. Дводенний тренінг для скрам-майстрів обов’язковий — його потрібно відвідати, щоб отримати сертифікат. Сертифікація — не набагато більше, ніж звичайна довідка про участь у тренінгу.
Чи потрібно оновлювати Ні Так, щодва роки
Вартість валідації Сертифікат діє постійно, доплачувати не потрібно Власники сертифікату мають доплачувати за подовження його терміну дії по $100.
Курс/тренінг
Вартість За тренінг: $650-700. У вартість тренінгу входить дві спроби скласти тест.

За тест без тренінгу: $150.

$800-900 у Києві.
Тренери Тренери Scrum.org повинні мати досвід у розробці. Кожен тренер Scrum.org може відповісти на питання про «піки», спонтанне проєктування, розробку через тестування, аналіз фейлів у тестах, точну відповідність цілям чи «позолочення» продукту, технічний борг, чистоту коду тощо. Для тренерів Scrum Alliance досвід у розробці необов’язковий.
Контент курсу Стандартизована програма. За змістом, контекстом і глибиною однакова для всіх студентів. Матеріали затверджує Кен Швабер і використовують усі тренери. Стандартів немає, кожен інструктор викладає по-своєму. Цілі курсу однакові, але матеріали кожен тренер готує для себе сам. Якість матеріалів залежить від досвіду та поглядів тренера.
Тривалість тренінгу Стандартна, 2 дні Не стандартизована, 2-3 дні
Чи гарантує відвідування залік? Ні, тренінг і тест відділені одне від одного Вже ні, але ще до 2012 року участь у тренінгу повністю гарантувала, що учасник пройде сертифікацію CSM, а сертифікат отримає просто за відвідування тренінгу і сплату внеску.
Оцінка/тест
Коли з’явився 2009 Було введено лише у 2012, хоч сертифікація існує з 2002 року
Де проходить Онлайн Онлайн
Вартість $150 без тренінгу.

$0 з тренінгом (у вартість тренінгу входить дві спроби скласти тест).

У вартість тренінгу входить дві спроби скласти тест.
Чи можна пройти без тренінгу? Так Ні
Обмеження в часі 60 хвилин 60 хвилин
Чи можна переривати? Ні, тест потрібно скласти за один підхід Так, можна зупиняти, гуглити, дзвонити другу стільки разів, скільки буде потрібно
Неправильні відповіді Не виділяються: ви бачите лише відсоткову долю питань, на які відповіли вірно Виділяються: ви можете дослідити питання і виправити відповідь
Типи питань Закриті з одним чи кількома правильними варіантами відповіді, питання типу “Так/Ні” Закриті питання з кількома правильними варіантами відповіді
Кількість питань 80 35
Прохідний бар’єр 85% = 68 питань 68% = 24 питання
Вартість повторної спроби $150 $25
Скільки сертифікатів видано (станом на 2019 рік)
Офіційні дані У світі — 80 000+ сертифікатів PSM I

(до 2021 року їх кількість виросла більш ніж учетверо)

У світі — 350 000+ сертифікатів CSM
Пошук в LinkedIn 74273 — PSM I у світі
598 — в Україні
346977 — CSM у світі
2337 — в Україні

Переклад і адаптація тексту: команда brainrain.com.ua