Майк Кон стверджує:

“Власник продукту в скрамі ― це найчастіше головна зацікавлена особа проєкту. Його основний обов’язок ― мати бачення продукту і вміти транслювати це бачення скрам-команді. Саме в цьому ключ до успішних починань будь-якого аджайл-проєкту з розробки програмного забезпечення. Аджайльний власник продукту виконує свою роботу над продуктовим беклогом, що по суті є пріоритизированим списком характеристик продукту.”

Іншими словами, власник продукту ― лідер, відповідальний за максимізацію цінності продуктів, створених командою розробки.

Експертиза власника продукту торкається:

  • власне продукту;
  • розуміння переваг продукту;
  • досвіду користувачів;
  • дизайн-мислення;
  • співпраці.

Ось як це звучить на Scrum.org: “Володіння продуктом це більше, ніж просто механіка: це відповідальність і увага до всього, що робите. Завдання власника продукту визначати, вимірювати й максимізувати цінність протягом усього життєвого циклу продукту».

CSPO і PSPO ― два основні, визнані в усьому світі сертифікати, що підтверджують експертність і вміння власника продукту в межах скраму. Для отримання кожного з них вам знадобиться ділова хватка й компетентність у баченні продукту й особливостей його дорожньої карти.

Навчання, що веде до отримання кожної з двох сертифікацій, передбачає вивчення безлічі принципів, правил, практик, методів і практичних інструментів, що допомагають власникам продуктів стати ефективними і, як наслідок, успішними.

То в чому ж різниця? Давайте подивимось.

Що таке CSPO, що таке PSPO і в чому різниця

За визначенням Scrum Alliance, Certified Scrum Product Owner (CSPO) ― той, хто знає скрам-термінологію, практики й принципи з уст сертифікованого скрам-тренера.

Якщо ви людина, якій “окей” працювати з “діловою частиною” проєктів, можете націлитись на отримання сертифікації сертифікованого власника продукту зі скраму.

Scrum Alliance

PSPO ― Professional Scrum Product Owner ― курс і сертифікація, які пропонує Scrum.org. Своєю місією вони вважають “вдосконалення професій у розробці програмного забезпечення”.

І CSPO, і PSPO характеризуються найвищими стандартами якості. Відмінність полягає у шляхах отримання й обслуговування (оновлення) сертифікацій.

Наприклад, щоб отримати сертифікацію Scrum Alliance, потрібно скласти онлайн-тест після обов’язкової участі у дводенному тренінгу сертифікованого скрам-тренера.

Для отримання сертифікації Scrum.org не потрібно брати участь у тренінгу. Сертифікації Scrum.org не мають терміну придатності.

Ясна річ, щоби пройти тест і підтвердити знання, ви обов’язково маєте глибоко розуміти роль власника продукту, а найкращий ключ до цього ― підготовка й навчання. Навіть супер-коучі, найкрутіші Продакт Оунери і кращі аджайлісти сучасності регулярно беруть участь у тренінгах, вивчаючи скрам зусібіч. А ви?

Тим, хто “в темі”, легко визначити валідні сертифікати. Та для тих, хто лише пірнає у світ Agile, це ― складне завдання. Тож ми підготували короткий огляд відмінностей між сертифікаціями CSPO і PSPO, аби вам було простіше прийняти обгрунтоване рішення.

Базове порівняння CSPO і PSPO

CSPO PSPO
Гарант сертифікації Scrum Alliance Scrum.org
Оновлення Потрібно оновлювати щодва роки. За новими вимогами (з лютого 2019 року), для цього треба мати 20 освітніх скрам-одиниць, отриманих протягом останніх двох років. Вартість оновлення сертифікації ― $100. PSPO не має терміну придатності й не потребує оновлення.
Вартість Сертифікаційний тренінг + тест коштують разом $900. Вартість варіюється залежно від локації, де ви будете проходити тренінг. Сертифікаційний тест коштує $200. Тренінг відвідувати не обов’язково, але якщо захочете, його ціна складе близько $700 (разом із 2ма спробами здати тест).
Тренінг Дводенний офлайн-тренінг від сертифікованого скрам-тренера зі Scrum Alliance є обов’язковим. Тренінг необов’язковий. Проте корисний 😉
Документи Склавши тест, ви отримуєте сертифікат CSPO від Scrum Alliance, а також право користуватися логотипом CSPO для ідентифікації своїх досягнень. Склавши тест, ви отримуєте знаний в індустрії сертифікат PSPO I, а також право на користування логотипом PSPO I для ідентифікації своїх досягнень.
Прохідний бал Прохідного балу немає. Сертифікація проходить відповідно до завдань, які ставить скрам-тренер. Прохідний бал ― 85%.
Часове обмеження Немає. 60 хвилин.
Кількість питань Невідома. 80 питань.
Тип питань Невідомий. “Оберіть декілька варіантів, що підходять”, “Дайте відповідь”, а також “Оберіть твердження, що відповідає істині”.
Мова тестування Залежить від місця проходження тесту. Англійська.
Рівень складності Невідомий. У Scrum Alliance його позначають як A-CSPO. У сертифікації PSPO є три рівні складності: PSPO I, II і III. PSPO I визначається як сертифікація середнього рівня складності.
Термін дії паролю Залежить від особливостей робочого процесу, які визначає тренер. Коли ви купуєте пароль (оплачуєте тест), він активується в системі Scrum.org і приходить вам на електронну пошту протягом одного робочого дня. Усі студенти, що проходять тренінг PSPO, по закінченню отримують електронного листа з паролем (зазвичай протягом 3-5 робочих днів). У паролів немає терміну дії.
Членство в організації Триває два роки. Протягом цього періоду ви можете приєднатися до місцевих груп користувачів і соцмереж, маєте доступ до знижок на глобальні події, вакансій на робочій дошці Scrum Alliance та ін. Не припиняється.
Інші переваги Після сертифікації ваше ім’я з’являється у списках на порталі Scrum Alliance. Після сертифікації ваше ім’я з’являється у списках на Scrum.org.

Вердикт

Основною метою сертифікації CSPO є зрозуміти, як працює скрам і яку роль у скрам-команді відіграє власник продукту. Мета сертифікації Professional Scrum Product Owner (PSPO) ― розвинути глибоке розуміння ролі власника продукту, щоби максимізувати цінність продуктів і систем програмного забезпечення.

Нам більше подобається PSPO. Ця сертифікація має рівень складності, за яким можна визначити рівень кандидата. Також вона не вимагає особистої присутності на тренінгу. Ви можете навіть самостійно підготуватися до PSPO і просто записатися на тест. Іще одна перевага: сертифікат PSPO валідний назавжди. Вам не доведеться регулярно оновлювати його, а це означає, ви матимете більше часу й коштів на інші кваліфікаційні тренінги та курси.

Щоб оцінити будь-яку сертифікацію, слід враховувати:

  • те, як глибоко тест дозволяє оцінити знання чи компетентність фахівця;
  • сумарну вартість отримання сертифікації (на все про все);
  • валідність сертифікації в різних організаціях.
Ми в BrainRain ― одні з небагатьох, хто проводить офіційні сертифікаційні тренінги PSPO в Україні

Якщо збираєтесь готуватися до тесту, стежте за нашим розкладом і бронюйте місця на тренінг заздалегідь!

І нарешті, перш ніж приймати рішення на користь однієї з сертифікацій, згадайте: сертифікат, хай би яким валідним він не був, це просто папірець. Розвивайтеся, вдосконалюйте свої професійні й особисті якості, будьте продуктивними, надійними й впевненими: це ― ваш найкращий вклад у власну цінність на ринку праці.