Більшість учасників тренінгів BrainRain для власників продукту хочуть пройти сертифікацію. Звідси й виникають питання: як отримати бажаний бал за тест, як вчасно дати всі відповіді і так далі.

Ми вирішили відповісти на них — і цього разу не лише за матеріалами від іноземних експертів. Про тест розповіли наші випускники, які успішно його склали, а також один із тренерів.

Сертифікація і тренінги

Сертифікат власника продукту — документальне підтвердження ваших знань. Часто він буває важливим для працевлаштування. Окрім того, сертифікація і Scrum Master, і Product Owner — це можливість перевірити, наскільки добре ви розумієте скрам.

У світі існує тільки два поважні іспити для власників продукту — CSPO від Scrum Alliance і PSPO від Scrum.org (привіт власникам сертифікатів від Scrum Study та інших 🙂). Наші поради будуть корисні всім, хто наважився піти складнішим, але й більш перспективним шляхом, — отримати сертифікат Scrum.org.

У тесту PSPO є два рівні: основний PSPO I, потрібний більшості власників продукту, і глибший PSPO II. Онлайн-тест PSPO I можна складати без проходження тренінгу. Одна спроба коштує $200. Та ви маєте бути дійсно певні у своїх знаннях. У професійній Agile-спільноті сертифікація Scrum.org вважається справжнім челенджем:

  • У тесті 80 питань закритого типу. Безліч із них перевіряють глибину розуміння матеріалу, так що відповісти на них одразу складно — треба подумати.
  • При цьому в вас тільки 60 хвилин.
  • Прохідний бал — 85% правильних відповідей.
  • Мова тесту — тільки англійська.
Запрошуємо на сертифікаційний тренінг Professional Scrum Product Owner

Усі ці вимоги були настільки складними, що 2017 року в Scrum.org ввели нове правило, якого дотримуються досі. Раніше ті, хто пройшли тренінг, мали одну спробу скласти тест. Тепер, якщо ви зробите першу спробу протягом 14 днів після тренінгу і не наберете необхідні 85%, вам дадуть іще одну спробу безкоштовно.

Складність тесту Scrum.org робить фахівця, що має цю сертифікацію, дійсно цінним.

Про те, які підводні камені чекають на таких сміливців і що з ними робити, розкажуть наші випускники.

Поради студентів щодо складання PSPO I

Анна Алімова, Frontend developer в Decorist

Тест я склала за тиждень після тренінгу, 22 квітня цього року. Найскладніше було налаштуватися і спробувати. Дуже багато мені дав сам тренінг. Крім нього, я перечитувала Scrum Guide і проходила безкоштовні тести (Scrum Open і Product Owner Open). Тим, хто хоче підготуватися до тесту, пораджу відвідувати якомога більше івентів зі скраму, адже на них багато нюансів, які стають зрозумілими тільки на практичних кейсах.

Савченко Анастасія, фахівець у Digital Marketing і Product Marketing Management

Для мене тест PSPO не був складним, але так вийшло через те, що я добре підготувалася. Перша умова якісної підготовки — це, звичайно, знання англійської мови: це мова всіх питань і відповідей тесту, тому дуже бажано вільно читати англійською.

Далі слід уважно поставитися до тренінгу і Scrum Guide. На тренінгу розбираються всі фундаментальні поняття. Ви засвоїте чітке співвідношення подій, понять і ролей: хто з команди має щось робити, а хто може брати участь, але не зобов’язаний. Костянтин Разумовський, який викладав нам тренінг, завжди намагається забезпечити усім 100% розуміння. З різних сторін пояснює матеріал і перевіряє розуміння.

Те ж відбувається і на іспиті: знання деяких правил перевіряють у різних аспектах. Тому вгадати правильну відповідь складно, а відповісти, якщо знаєш її, легко. Наприклад, треба розуміти, що існує лише один Product Backlog. В окремих питаннях іспиту вам запропонують зробити кілька, та ви можете навіть не витрачати свій час на читання відповідей і умов. Несуттєво, які там умови і скільки проєктів, — Product Backlog один.

Для тесту PSPO I існує пробний тест онлайн. На тренінгу ви також отримуєте тестову спробу. Ці спроби і розбір помилок дають найбільший приріст розуміння і впевненості.

Дійсно, прослухавши теорію, ви можете подумати, що все зрозуміли. Та коли ви спробуєте дати відповідь на питання і відповісте невірно, ви матимете змогу уточнити поняття, зрозуміти розділові лінії, що відділяють вірну відповідь від хибної.

На тесті потурбуйтеся про те, щоб зберегти час. Вам допоможе розуміння мови і можливість «відзначити питання», яке не до кінця розумієте. Значно легше думати над складним питанням тесту ті ж 10 хвилин тоді, коли відповіді на решту питань ви вже дали. А ось якщо спершу ви засядете над складним питанням, а потім будете наздоганяти решту, ризикуєте через стрес дати невірну відповідь.

І останнє: не відкладайте іспит. Пройшли тренінг, зробили пробні спроби на тренінгу — і пробуйте на сайті. Знання мають термін придатності, тож доки вони не скисли, складайте тест, а тоді застосовуйте їх на практиці.

Окрім того, склавши тест протягом двох тижнів, ви або отримаєте сертифікат і підете далі, або отримаєте ще один шанс скласти тест без доплати.

Мій досвід такий: я складала різні іспити за добу, дві і чотири після отримання паролю. На тест PSPO я витратила 40 хвилин, адже я не прагнула набрати 100%. Однак навіть бажаючим отримати ідеальний бал цього часу вистачить.

Сергій, бізнес-аналітик, PSPO I, Kanban Management Professional KMP-I

Я пройшов тестування вкінці травня 2017 року і отримав сертифікат PSPO I.

За два тижні до цього відвідав чудовий тренінг Гюнтера Верхеєна. Крім того, переглянув матеріали лекцій Гюнтера, прочитав його Scrum Pocket Guide, дивився його блог. Пропрацьовував Scrum Guide і періодично проходив доступні Open assessments на Scrum.org.

Якщо ви відвідали тренінг з Product Ownership, я раджу не відкладати проходження сертифікації надовго: максимум, який можна витратити на підготовку, це 5 тижнів.

А ще — натренуватися безпомилково і швидко проходити Open assessments на Scrum.org, адже багато питань із них трапляються в тестах на отримання сертифікатів першого рівня (PSM I і PSPO I). Це дозволить вам зберегти час для відповіді на складні питання.

Під час складання тесту намагайтеся не витрачати час на питання, щодо яких сумніваєтесь, і додавати їх у закладки, щоб потім мати можливість до них повернутися і проаналізувати ще раз.

Коментар від тренера

Після кількох років організації тренінгів, участі в них і спілкування з учасниками, можу сказати, що скласти тест дійсно важко — але цілком реально.

Можливо, ви вирішили скласти тест самостійно, не беручи участі в тренінгу. Перше, чого ви потребуєте, — мати досвід в компанії, де практикується справжній скрам. Та якщо покладетеся на цей досвід, а відповіді виявляться невірними, це скоріш за все багато скаже про якість скраму в вашій компанії 🙂

Тим, хто має недостатньо досвіду, раджу теорію: Посібник зі скраму і книгу Кена Швабера «Софт за 30 днів». Якщо ви не дуже добре розумієте англійську, спершу читайте Scrum Guide кілька разів українською, а вже потім англійською, щоб чітко розуміти всі формулювання — вони знадобляться вам під час тесту. Також читайте блог Кена Швабера.

Щоб отримати від скраму максимальний ефект, його потрібно опановувати на хвилі, яку транслює Кен Швабер і спільнота практиків.

Open assessments — це мастхев. Крім них, деякі студенти також використовують тести із зовнішніх джерел. Ці тести можуть підняти рівень, але не завжди надійні щодо деталей — ми нерідко бачили в них помилки.

Запрошуємо на сертифікаційний тренінг Professional Scrum Product Owner — Advanced

Загалом, ви сильно полегшите собі життя, якщо відвідаєте тренінг PSPO. Так, у нього доведеться вкласти певний час і гроші, але він того вартує, адже дає розуміння скраму в чистому вигляді. Також він закриє більшість питань по реальних кейсах.

Якщо не можете обрати підхід до складання тесту самостійно, напишіть нам на e-mail: info@brainrain.com.ua. Наші фахівці допоможуть вам визначитися, яка стратегія навчання буде найефективнішою, і дадуть відповіді на пов’язані з тестом питання.

Богдан Місюра, CEO Brainrain.com.ua