Як працюють спринти, зустрічі й ролі в скрамі, можна розібратися завдяки Scrum Guide і скрам-тренінгам. Та що ж робити членам команд і особливо аджайл-менеджерам, щоб мотивувати одне одного і керувати розробкою в мінливому середовищі? Які є ігри для команд, практики мотивації, як правильно делегувати?

У 2010 році Юрген Аппело, засновник Happy Melly, спробував відповісти на ці питання і створив Менеджмент 3.0. Тепер цю систему викладають у більш ніж 80 країнах, серед яких і Україна.

Трохи історії

У 2010 році Jurgen Appelo видав книгу Management 3.0. У ній він простою мовою розповів про те, як на практиці застосовувати в менеджменті складнісне й системне мислення — по суті, практичну базу аджайлу.

Оскільки бізнес розвивався, і гнучке управління стало розповсюджуватися не лише в IT, у 2016 році з’явилася перероблена версія книги — “Management 3.0 Workout” із назвою «Managing for happiness». Сьогодні практики Management 3.0 використовують у Bosch, CSS Insurance, Eventbrite, Topps і Zendesk.

Agile и Scrum Сертификации и тренинги

Ось кілька вдалих прикладів:

  • В Eventbrite успішно застосовують вправи “Особиста карта” і Moving Motivators для управління персоналом: це легко візуалізує, як краще залучати до роботи кожного конкретного працівника.
  • Stefanini створили привабливий клімат для Java-програмістів, яких на той час було важко втримати в компанії. Вони використали такі практики, як Kudo Box, Delegation Poker, celebration grid.

Перший тренінг з Management 3.0 в Україні у 2013 провела група ентузіастів разом з Богданом Місюрою, який після цього став сертифікованим тренером із Management 3.0 в Україні від Happy Melly — офіційного представництва Management 3.0 у світі.

Суть Management 3.0

На офіційному сайті визначення вкрай просте: проєктний менеджмент — це робота кожного. Менеджмент нового типу — “таке визначення лідерства, де менеджмент — відповідальність групи. Це про те, як ефективно працювати разом, так що бізнес досягає своїх цілей, а щастя працівників підтримують на високому рівні як один із принципових пріоритетів”.

Усе це можливо завдяки самоорганізації. Ми багато про це чули, та як здобути її в реальності? Юрген Аппело ілюструє шлях до нового менеджменту організації за допомогою симпатичного дерева на ім’я Марті, кожна гілка якого — важливий аспект самоорганізованої роботи:

  • як заряджати людей;
  • як давати командам владу;
  • як встановлювати обмеження;
  • як розвивати компетенції;
  • як ростити структуру в організації;
  • як постійно покращувати процеси й продукт.

Лідер у такій системі — не авторитарна людина, що вирішує питання за всіх, а своєрідний слуга, і одна з його принципових задач — гарантувати атмосферу ініціативності і взаємної підтримки.

Усі ці теми у будь-якому курсі Happy Melly розкриті не стільки теоретично, скільки через практичні вправи й веселі аналогії з найрізноманітніших областей знань, від альпінізму до звичаю смішно вдягатися на голандських національних святах.

Project management 3.0

Гарна новина і в тому, що тренінги за системою Юргена можна зараховувати як одиниці сертифікації проджект-менеджерів (PMI PDU, тобто Project Management Institute’s project development units, і PMI-ACP, тобто PMI agile certified practitioner credits). У наших реаліях це означає, що Менеджмент 3.0 допомагає вибудувати будь-яку самоорганізовану команду, а не тільки ту, що працює за скрамом.

Найближчий тренінг з Management 3.0