Accountable, responsible і liable – три слова, що українською перекладаються як “відповідальний/відповідальна”. В англійській же за ними ховаються різні відтінки змісту. Часом нерозуміння різниці спотворює спілкування і призводить до хибних висновків та наслідків. Тож… хвилинка просвіти 🙂

Бути responsible (відповідальним) означає відповідати за власне виконання роботи або її результат. Це – особисте зобов’язання, яким можна ділитися з іншими. Коли ця робота має бути виконаною всіма членами команди, це наша спільна responsibility.

Бути accountable (підзвітним) означає відповідати за роботу, яку виконуватимуть інші люди. Це – відповідальність за наслідки делегування. Accountability не можна ділитися, за наслідки завжди відповідає хтось один.

Бути liable (зв’язаним зобов’язаннями) означає відповідати за те, що ви виконуєте, на рівні законів та правил. Це – правова відповідальність.

До прикладу

The Product Owner is responsible for the mutual understanding of the stakeholders and the Development Team.

The Team Lead is accountable for the whole team’s failure because it’s his job.

The Sales Manager is liable for the business deal failure because he worked with these customers.

Ще трохи деталей

Ви можете бути responsible за безпеку та дії власних дітей, адже ви їх опікун(ка).

Якщо ж ваша дитина, до прикладу, розіб’є тарілку в ресторані чи вкраде жуйку в магазині, ви досі responsible за її дії (перед собою), а перед рестораном будете вже accountable.

Liable ви будете, якщо власник магазину викличе поліцію, і вам доведеться відповідати за порушення закону перед його охоронцями.

Якщо власник магазину погодиться поліцію не викликати, а ви просто заплатите за вкрадений товар, вас досі можна буде звати accountable.

Ця інформація буде корисною вам при складанні сертифікаційних тестів Scrum.org (особливо PSPO, адже саме тут глибоко досліджується різниця між responsibility й accountability власника продукту).

Запрошуємо на сертифікаційний тренінг Professional Scrum Product Owner — Advanced (PSPO ІI)

А ось – стаття Магдалени Фірліт про всякі такі англійські терміни, яку вона також підготувала на поміч своїм учням у підготовці до складання тестів на Scrum.org.