Коли організація втрачає ефективність через недостатньо гнучкі й ощадливі процеси, їй якраз час перейти на аджайл-методологію. Виникає питання: «Канбан чи скрам?». Які аджайл-фреймворки краще підходять у вашому випадку? Чи відноситься канбан до аджайл-практик? Як щодо скраму — який стосунок він має до аджайлу? Усе таке заплутане… Що ж, спробуємо розібратися з усіма цими питаннями.

Скрам — глибокі зміни

Скрам — чітко визначений фреймворк процесів, створений, щоб структурувати роботу. Команді, що не звикла до аджайл-розробки, нелегко почати працювати за скрамом. Їй доведеться:

  • виконувати роботу окремими ітераціями;
  • формувати крос-функційні команди;
  • призначати власника продукту і скрам-майстра;
  • проводити регулярні зустрічі для планування ітерацій;
  • обговорювати труднощі й досягнення щодня;
  • показувати результат під час рев’ю спринту.

Переваги скраму очевидні: він скорочує зайві специфікації і передачі задач за рахунок крос-функційності команд, додає гнучкості в плануванні за рахунок короткочасності спринтів. Перехід на скрам для організації — глибокі зміни: вони виб’ють колектив із зони комфорту і застарілих звичок і зроблять його ефективнішим.

У скрамі фактором змін є мотивація

Перейти на скрам — не кінцева мета. Працюючи за скрамом, ви маєте змінити звички своєї команди: мотивувати людей брати більше відповідальності, підвищувати якість коду і швидкість роботи. Коли команда береться за цілі спринту, в неї з’являється внутрішня мотивація працювати краще і швидше, щоб виконати обіцяне. У скрамі фактором змін є мотивація команди. Часом вражає, як багато люди починають вимагати від себе — часто більше, ніж будь-що, про що ви як керівник могли б їх просити.

Дізнайтеся більше про впровадження скраму на тренінгу Professional Scrum Master

Канбан — поступові зміни

Канбан — куди менш структурований підхід, ніж скрам. Це зовсім не фреймворк процесу — радше це модель, у якій зміни впроваджуються через поступові покращення. Канбан можна застосувати до будь-якого вже запущеного процесу (так, і до скраму також 😉). За канбаном роботу потрібно організовувати з допомогою канбан-дошки.

На дошці стани відображуються в стовпчиках, які кожна задача проходить зліва направо. Ви проводите задачі через секції в процесі, на тестуванні, готово до релізу, завершено. Крім того, можете мати різні «розподільчі доріжки» (swim lanes) — горизонтальні «пайплайни» для різних видів роботи. Єдиний критерій управління, що вводиться за канбаном, — це “Work In Progress (WIP)”. Керуючи WIP, ви можете оптимізувати потік задач. Щоб перейти на канбан, не потрібно нічого, крім візуалізації робочого процесу на канбан-дошці й відстеження WIP.

У канбані фактором змін є межа work in progress (WIP)

Для кожного стовпчика (стану) канбан-дошки вам потрібно задати межу Work In Progress (WIP Limit). Цей показник визначається тим, скільки задач можуть перебувати в певному стані в будь-якій точці часу. Якщо стан досягає межі WIP, в нього вже не можна переводити жодні нові задачі. Спершу вся команда має допомогти очистити заповнений стан. Задачі, що накопичились в одному зі станів, утворюють помітні скупчення на канбан-дошці. Ці скупчення прекрасно візуалізують затримки в покращеннях: щоб побачити, де слід покращити процес, достатньо просто глянути на канбан-дошку. Візуалізація проблемних зон мотивує команду змінити підхід до роботи, щоб надалі уникати таких затримок. Так межа WIP виступає фактором змін у канбані.

Канбан і скрам

Після такого порівняльного погляду на підходи до аджайл-розробки вам має стати зрозуміліше, який і коли застосовувати. Якщо ваша організація переживає глибоку кризу і потребує глибоких змін, що підвищують ефективність процесів, вам може підійти скрам. Якщо ж у вас уже побудовано робочі процеси і ви хочете з часом їх покращити, не руйнуючи систему, обирайте канбан.

А як ефективно суміщати скрам з канбаном? Дізнайтеся на тренінгу Professional Scrum with Kanban

Як щодо скраму й аджайлу?

Запитувати про різницю між скрамом і аджайлом — усе одно що цікавитися, чим лід відрізняється від води. Лід — це вода в певному агрегатному стані. Так само і скрам з аджайлом. Скрам — це аджайл у певній формі. Це гнучкий (agile) фреймворк процесу. І скрам, і канбан у розробці програм є окремими втіленнями аджайл-методології. Якщо порівняння скраму з канбаном — це порівняння двох аджайл-подходів, то порівняння аджайл-методології зі скрамом — це про те, чим загальні принципи відрізняються від їх конкретного втілення.

Матіас Маршал (Matthias Marschall)